Wykorzystując urlop i możliwość pospania sobie do siódmej rano, zmęczyłem w końcu resztę Gry o Tron. W związku z powyższym, do kwietnia mogę spokojnie poświęcić się Tobie, drogi czytelniku. Żeby jednak nie uznać czasu spędzonego na oglądaniu serialu za stracony, wyciągnąłem z niego 5 lekcji dla rodziców.

Jak widać nawet film o smokach i kobiecych biustach może nieść w sobie pokłady inspiracji rodzicielskich i być źródłem nauki. Wpis jest cokolwiek hermetyczny i, co gorsza, przepełniony spoilerami. Jeżeli więc masz w planach obejrzeć ten fabularyzowany podręcznik rodzicielstwa w odcinkach, dodaj go sobie do zakładek i wróć jak skończysz. Jeśli masz wygwizdane na to kto, kiedy i w jaki sposób  w serialu zginął, czytaj i baw się dobrze.

Wpis może zawierać zdjęcia nieco odważniejszych i brutalniejszych scen, więc odradzam czytanie z kilkulatkiem na kolanach, jeżeli na przykład chcesz uniknąć konieczności wyjaśniania dziecku, dlaczego ta pani zwisa nago z łóżka i co też jej sterczy z brzucha.

Jedziemy z tym koksem.

Ned's_executionWygląda na to, że trzymanie dzieci na dalekiej północy i karmienie ich opowieściami o księciu na białym koniu, szlachetnych rycerzach i dobrych królowych nie jest najlepszym sposobem wychowania silnej i pewnej siebie kobiety. Żal ściska niektóre części ciała, patrząc na naiwność Sansy, kiedy przyjeżdża do stolicy, wyśnionej podczas długich i zapewne nudnych nocy, w Winterfell. Książę bowiem daje się poznać jako niezrównoważony dzieciak, niezawodnie efekt bezstresowego wychowania. Obiekt westchnień stołecznego fraucymeru, szlachetny Loras, o wiele bardziej preferuje pojedynki na kopie z innymi mężczyznami, jeśli wiesz co mam na myśli. A królowa jest dobra, tylko jeżeli jej to akurat pasuje, przez większość czasu będąc zimą suką. Zresztą i dla bywałego w świecie Neda przyjazd do stolicy, okazał się być istnym urwaniem głowy.

Lekcja dla rodziców: Pokaż dzieciom nie tylko piękno świata, ale też jego ciemne strony. W granicach rozsądku oczywiście.

Ros_dead_Closeup_S6E6Wątek księcia psychola i nieporadnej księżniczki z prowincji przypomina nam dlaczego zrezygnowaliśmy z ustawianych małżeństw w wieku gimnazjalnym. Być może gdyby Sansa miała więcej czasu na poznanie swojego przyszłego męża dałoby się zauważyć pewne niepokojące skłonności. Na przykład do bezsensownej agresji i przemocy. Co z tego, że przyszły zięć jest synem twojego najlepszego kumpla. W końcu do sypialni im nie zaglądasz i nie masz pewności, czy przyjaciel nie płodzi bękartów po burdelach, swoją żonę zostawiając w domu z rodziną.

Lekcja dla rodziców: Nie narzucaj dziecku swoich planów.

Red_wedding_roose_robbJeżeli twój syn aktualnie prowadzi wojnę, postaraj się, na ile to możliwe nie sabotować jego działań i nie wypuszczać na wolność złapanych przez niego ważnych jeńców. Jak pokazuje doświadczenie Cathelyn, dosyć łatwo może to doprowadzić do sytuacji, w której znajdzie się on na nieodpowiednim weselu, w nieodpowiednim czasie. A ty razem z nim.

Lekcja dla rodziców: Nie sabotuj działań swojego dziecka za jego plecami.

The_children_Tyrion_with_Bow_S4Casus Tywina dowodzi znowóż, że skazywanie własnych dzieci na śmierć i publiczne upokarzanie, to też nie jest do końca dobry pomysł. Szczególnie jeżeli połączymy to z własną hipokryzją i igraniem ich uczuciami. Zranioną dumę strasznie ciężko wyleczyć i może się okazać, że pociecha zamiast grzecznie uciec katu spod topora zechce się dodatkowo mścić. A wtedy przesrane.

Lekcja dla rodziców: Nigdy nie zdradzaj swoich dzieci.

GOT509_120314_HS_DSC_7167[1]Kobiety, które zamiast różowych, rozwrzeszczanych noworodków, rodzą mordujące królów cienie, raczej nie są dobrymi doradcami w kwestiach rodzicielstwa. I chociaż władza i potęga są niezmiernie kuszące i warte pewnych poświęceń, tym niemniej są na tym świecie, kurwa, jakieś priorytety. Spalenie swojego dziecka, które 5 minut wcześniej oferuje Ci pomoc w dojściu do władzy, to, nie bójmy się tego powiedzieć skurwysyństwo czystej wody i lepiej chyba jednak dać sobie w tym wypadku spokój z rządzeniem. W końcu co z ciebie będzie za król czy królowa, jak nie potrafisz zadbać o swoje własne dziecko?

Lekcja dla rodziców: Nie pozwól innym wmówić sobie jak wychowywać swoje dzieci.

Nie grzesz ignorancją! Te rady powstały w oparciu o serial, w którym wszystko kręci się wokół władzy, wojny i seksu, a więc jest idealnym odzwierciedleniem rzeczywistości. Niech was nie zwiodą smoki, czy armia ślepo wykonujących rozkazy umarlaków. To wszystko wydarzyło się naprawdę.

Sceny z serialu pochodzą z portali:  gameofthrones.wikia.com  oraz  hollywoodreporter.com

Ok, tyle ode mnie.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, koniecznie zapisz się do newslettera na medal - o tutaj

Krótsze formy i jakieś zdjęcia wrzucam też na facebooka - kliknij tu

Możesz też zostawić komentarz, albo udostępnić ten wpis swoim znajomym

Udostępnij:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone